icodalej

Wpis

wtorek, 28 lipca 2015

Chwała "Biedronkom"

Niezalezna.pl publikuje artykuł podpisany „wg” informujący o tym, że dyrektor operacyjny Grupy Jeronimo Martins w Polsce zostanie nazajutrz odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Grupa ta jest właścicielem sieci sklepów „Biedronka”. Odznaczenie wręczy Grzegorz Schetyna.

Według autora jest to dowód na to, że rząd wspiera „kolonizację polskiego handlu przez obce sieci handlowe”. Wypomina premier Kopacz Ewie, że reklamowała te sklepy mówiąc, że mają one super warzywa.

Trudno mi zgodzić się z autorem. Sklepy „Biedronka są popularne, ponieważ mają niezły towar i konkurencyjne ceny. Gdyby tak nie było, nie byłyby tak licznie odwiedzane przez klientów i nie byłoby sprawy. Uczyniły one więcej dobrego dla gorzej sytuowanej grupy obywateli Rzeczypospolitej niż wszystkie rządy, jaki mieliśmy po słynnej „transformacji ustrojowej”.

Dały one pracę licznej grupie obywateli polskich poprawiając statystyki zatrudnienia. Zgadzam się, że płace są tam nie zbyt wysokie, ale ludzie podejmują tę pracę, ponieważ polskie przedsiębiorstwa nie proponują niczego lepszego. Pracownicy skarżą się, ale pracują, dajcie im wyżej płatną pracę, a „Biedronka” zostanie bez pracowników.

W artykule mamy stwierdzenie, że sklepy te „ stanowią śmiertelną konkurencję dla małych polskich sklepów”, i że „zachowanie szefowej rządu wywołało protesty Polskiej Izby Handlu.” W„ małych polskich sklepach” jest drożej niż wBiedronkach”, jest mniejszy wybór towarów. Klienci zawsze pójdą tam, gdzie są niższe ceny i polityka nie ma nic do tego. Protest PIH świadczy, że bliższe są jej własne interesy, niż interes klienta. Wpływ na wyższe ceny w „ małych polskich sklepach” mają wysokie koszty pracy, wysokie podatki, ogólna biurokracja żerująca na ich działalności. Są to rzeczy znane PIH i jej działania powinny się na tym skupić, a nie na tępieniu tańszych uczestników rynku.

Niedawno ujawniono, że sieci „Lidl” i „Kaufland” są dotowane przez niemieckie banki, wszystkim wiadomo, że markety płacą niższe podatki, czy nawet nie płacą wcale, są to fakty znane również PIH, co zrobiła ona z tą wiedzą?

Nic mi nie wiadomo o tym, że „Biedronka” korzysta z takiej pomocy i nie dziwi mnie stosunek władz do jej działalności, wyręczają oni te władze w trosce o warunki bytowe obywateli i władza wyraża im swoją wdzięcznośćSzczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
msp1
Czas publikacji:
wtorek, 28 lipca 2015 18:59

Polecane wpisy